středa 26. února 2014

Nejčastější úrazy dolních končetin

Přeceňování vlastních sil, neznalost terénu, nedoléčená zranění či špatná životospráva. To vše se nám může na cestách (nejen v lese) šeredně vymstít – a my pak domů skáčeme o jedné noze.

Každé výpravě by měla předcházet řádná příprava, stav organismu musí odpovídat předpokládané zátěži, trénovanost není na škodu.  Zvážení vlastních sil by mělo být samozřejmostí. Pouhé položení otázky „Cítím se na to dostatečně zdráv? Připraven?“ nám může ušetřit dozvuky cesty v podobě hodin čekání na chirurgii po špatném došlápnutí z nepozornosti.  Na následujících řádcích si můžete přečíst instruktáž, jak si případná zranění ošetřit.

Začneme s rádoby triviální záležitostí, a to je PODVRTNUTÍ KOTNÍKU. Tato zranění nastávají v případech, kdy překročíme rozsah pohybu v daném kloubu.  Postižené místo bolí a poměrně rychle se vytvoří otok. Dojde k omezení hybnosti, nejčastěji se nedaří chodidlo „zvednout“, tj přitáhnout ho směrem k noze.  Po nějaké chvíli bolestivost ustupuje a objevuje se při zátěži.

V těchto případech se nejčastěji jedná o zranění vazů – viz obrázky:Podvrtnutí kotníku může být doprovodným jevem ZLOMENINY KOTNÍKU. Často jsou spojeny právě s poškozením vazu v hlezenním kloubu. V oblasti hlezna jsou nejčastější zlomeniny otevřené.  Postižené místo se projevuje bolestivostí, otokem a omezením pohybu. Je možné vyhmatat úlomek kosti, může být v místě úrazu i poškozená kůže
Podvrtnutý kotník ošetříme pružným obinadlem a ledovými obklady.  Noha by neměla být „dole“ – vždy musí ležet na židli, nebo na zvýšené podložce.  Obinadlo stahuje otok, který při zvednuté noze lépe mizí. Studené obklady tlumí bolest. V případě velké bolesti můžeme podat Ibalgin, popř. Valetol – vždy na doporučení lékaře, ke kterému s úrazem zajdeme. Platí pravidlo ošetření lékařem do šesti hodin od zranění.

ZLOMENINY KOTNÍKU nikdy neošetřujeme sami! V případě otevřené zlomeniny zamezíme dalšímu poškození tkáně, ránu vydesinfikujeme a přiložíme sterilní krytí, které lehce upevníme obinadlem. V případě krvácení přiložíme tlakový obvaz. Zapíšeme si čas zranění, a pokud nemáme k dispozici auto či jinou možnost rychlého a šetrného odvozu zraněného, zavoláme záchrannou službu. Opět platí pravidlo ošetření do šesti hodin od úrazu.
Jsme – li v lese, můžeme s pomocí oblečení vytvořit provizorní nosítka, nebo dlahy s pomocí klacků a triček, mikin, nebo čehokoliv jiného, co máme po ruce.
OTEVŘENÝM ZLOMENINÁM dolních končetin se budu věnovat i dále – jedná se (jak již bylo zmíněno) o zlomeniny s porušeným kožním krytem, které nastávají u kostí krytých tenkou vrstvou měkkých tkání. Buď se jedná o propíchnutí kůže kouskem zlomené kosti  (nejčastější úrazy bérce), kdy okolní tkáně příliš poškozeny nejsou, nebo se kůže prorazí poraněnou tkání (to nacházíme u zranění s velkou energií). Postup léčby jsem již uváděla – je třeba zamezit dalším škodám tkání, vydesinfikovat ránu, přiložit sterilní krytí a to jemně upevnit pružným obinadlem. Pokud rána krvácí, použijeme tlakový obvaz. Urychleně vyhledáme lékaře.

Ke zlomeninám BÉRCE dochází u holenní kosti – jedná se o závažnou zlomeninu, často otevřenou, která bývá kombinována s poraněním vazivového aparátu kolene a neurovaskulárních struktur. Může ji doprovázet i zlomenina lýtkové kosti.  Tuto zlomeninu je velmi snadné poznat, oteklá noha bolí, není na ni možné přenášet váhu, a lýtko má „nestandartní“ tvar.  Takto poraněnou nohu zpevníme např. pomocí klacku, zraněné místo ledujeme a vyhledáme lékaře.

Úrazů KOLENE může být mnoho, jedná se o nejvíce zatěžovanou část dolní končetiny, která při nevhodné chůzi, nárazech a otřesech velmi trpí.
Poranění MENISKŮ doprovází prudká bolest na vnitřní straně kolene v místě kloubní štěrbiny, pocit prasknutí  či lupnutí. Koleno zůstane zablokované a nejde natáhnou – naprosté blokaci kloubu dojde v případě vklínění odtržené části menisku. Rychle se rozvíjí otok, který může časem zmizet, v případě poškození vazů i hematom. Při správném ošetření se mohou obtíže zmírňovat a vy z lesa dojdete domů po svých, je třeba ale vyhledat v brzkém čase lékaře.  Koleno se zraněnými menisky stáhneme obinadlem, můžeme jich použít i několik. V tomto případě nemá smysl obvazovým materiálem šetřit. Koleno by nemělo jít příliš ohýbat. Zraněného necháme chvíli odpočinout, do půl hodiny by nejsilnější bolest měla pominout a poté by mohl být schopen dojít nejkratší cestou domů.
Dalšími zranění kolene jsou UTRŽENÉ VAZY – při nárazu do kolene při zatížené končetině může dojít k utržení předních zkřížených vazů, zadní křížové vazy se trhají například při doskočení na propnutou končetinu, nebo při propnutém kolenním kloubu.  Při násilném přitažení bérce, třeba při doskoku do dřepu, se často trhají vnitřní postranní vazy – tento úraz je spojen i s poraněním vnitřního menisku a předního zkříženého vazu. Tyto úrazy se projevují stažením svalů v okolí kolene, pohyb je omezen silnou bolestivostí. Pokusíme se uvolnit svalovou kontrakci (např. velmi jemnou masáží) a koleno zafixujeme. Vyhledáme odbornou pomoc. 
FRAKTURA ČÉŠKY je tříštivá zlomenina, která vzniká nejčastěji pádem na koleno. Z důvodu kontrakce čtyřhlavého svalu stehenního se při pádu rozdělí na dva úlomky, které je možné nahmatat. V tomto případě je třeba velmi rychle vyhledat lékaře, protože čtyřhlavý sval stehenní atrofuje již během čtyř dnů, což může v případě pozdní diagnózy a tedy i pozdní léčby nést za následek špatnou stabilitu i po zhojení. 

1 komentář:

  1. Zajímavý článek a mě jako běžkyni dost zaujal. Naštěstí jsem nikdy žádné větší zranění neutrpěla, ale to tak samozřejmě nemusí být napořád. I proto mám zajištěné životní pojištění, které mě alespoň částečně chrání.

    OdpovědětVymazat